Wpływ hałasu na zimujące pszczoły

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

wpływ hałasu na pszczoły zimąNegatywny wpływ hałasu na pszczoły podczas zimowli. W literaturze pszczelarskiej dotyczącej wpływu hałasu na zimujące pszczoły stwierdzono, że jednym z bardzo istotnych elementów mających wpływ na zimujące pszczoły jest zapewnienie w pobliżu pasiek ciszy i spokoju. Niepokojenie pszczół, najbardziej niesprzyjające rodzinom pszczelim, to hałas spowodowany przez człowieka, tj. przejeżdżające pojazdy oraz pracujące maszyny i urządzenia.

Pszczoły znajdują się w czasie zimy w kłębie zimowym. Niepokojenie ich w tym okresie powoduje, że pszczoły podnoszą ciepłotę w kłębie, tracą na to dużo energii. Wiąże się to ze zwiększonym zużyciem pokarmu i rozluźnieniem kłębu zimowego. Jest to przyczyną przepełnienia przewodu pokarmowego. W przypadku niemożliwości oblotu pszczół (zbyt niskie temperatury) powoduje to oddanie kału w ulu i zaperzenie rodziny pszczelej. Zdarza się także, że pomimo niesprzyjających, niskich temperatur pszczoły wychodzą z ula, aby oddać kał i zamarzają na śniegu.

W oparciu o dostępną literaturę pszczelarską nie spotkałem się z naukowym wyjaśnieniem wpływu nasilenia decybeli (hałasu) na intensywność skutków spustoszenia, które one wywołują w rodzinie pszczelej w czasie zimy. Na podstawie dostępnej literatury i własnych doświadczeń można stwierdzić, że każdy hałas dochodzący do pszczół w okresie zimy wywoła negatywne skutki w przeżywalności rodzin pszczelich.

Ze zjawiskiem niepokojenia pszczół w czasie zimowli spotkałem się dwukrotnie w swojej 33 letniej praktyce pszczelarskiej. Zimą 1996/1997 r. pszczoły znajdowały się w miejscowości Dąbrówka k. Wejherowa. W czasie tej zimy gospodarz piłował drewno w pobliżu pasieki. Spowodowało to, że nie przeżyło 50% rodzin, a pozostałe przy życiu były zaperzone i z trudem dochodziły do siły na wiosnę. Miodu dały niewiele. Po raz drugi w czasie zimowli pszczół w roku 2012/2013 w miejscowości Kąpino. Wówczas na terenie Leśnictwa Kąpino k. Wejherowa w czasie zimy intensywnie pracowały pilarki. Sądzę, że z tego powodu spośród 27 zazimowanych tam rodzin pozostało na wiosnę 2013 roku tylko 13 rodzin. Z tej liczby zaledwie sześć rodzin rokuje nadzieję, że dojdą do siły w sezonie zbioru miodu 2013 roku. Pozostałych 7 rodzin jest bardzo słabych i wyczerpanych. W innej lokalizacji, tj. na działce, gdzie panuje spokój i cisza przezimowało bez większych problemów kilka moich uli. Sposób przygotowania do zimowli w obu lokalizacjach był identyczny, także jednym czynnikiem odróżniający obie pasieki były warunki środowiskowe.

Na podstawie dostępnej literatury i własnych obserwacji mogę stwierdzić, że największym wrogiem dla pszczół w czasie zimowli poza warunkami klimatycznymi jest nadmierny hałas wywołany przez człowieka w pobliżu pasiek i niepokojenie tym pszczół.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Wpływ hałasu na zimujące pszczoły