Chłodne przedwiośnie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na Pomorzu przedwiośnie 2009 roku jest wyjątkowo niekorzystne dla rozwoju i przetrwania rodzin pszczelich po zimie. Chłodny luty i marzec spowodował, że pszczoły do 17.03.2009 r. nie dokonały oblotu oczyszczającego. W rodzinach pszczelich kończą się zapasy, pojawia się głód i obawa padnięcia rodzin pszczelich. W najsilniejszych rodzinach są dwie ramki z czerwiem krytym i otwartym oraz niewielkie ilości pokarmu. Kto nie przewidział tak chłodnego przedwiośnia i podkarmił rodziny podobnie jak w innych latach, może spodziewać się osypu pszczół z głodu.


Porównując ostatnie dwa lata, tj. rok 2007 i 2008 zauważymy znaczące różnice pogodowe, a tym samym dotyczące wiosennego rozwoju rodzin pszczelich. W 2007 roku 10 stycznia temperatura wynosiła +14°C. Pszczoły dokonały obloty oczyszczające. W dniu 06.03.2007 r. odbyły się ponowne obloty oczyszczające rodzin pszczelich. Kolejne dni marca były ciepłe, sprzyjające dokonaniu przeglądów rodzin pszczelich. 7 marca odnotowano +15°C, natomiast 12 i 13 marca +17°C. Zapasy w rodzinach pszczelich były bardzo dobre. Pszczoły intensywnie pracowały, znosiły pyłek.

W roku 2008 oblot oczyszczający po zimie rozpoczął się 26 lutego. Temperatura w cieniu wynosiła +11°C, było słonecznie, bezwietrznie. Już wówczas pszczoły znosiły pyłek. Kolejny oblot pszczół w dniu 11 marca przy temperaturze +13°C oraz w dniu 30 marca przy temperaturze +14°C. Kolejny dzień (31 marca) przyniósł +17°C w cieniu.

Ogólnie stwierdzić można, że przedwiośnie w latach 2007 i 2008 było korzystne dla rozwoju pszczół. Zgromadzone przez rodziny jesienią zapasy wystarczyły do przetrwania zimy i umożliwiły dobry rozwój wiosenny. Na wczesne pożytki rodziny były silne i dały miód z mniszka lekarskiego, rzepaku oraz drzew owocowych.

W tym roku długotrwała zima, bez możliwości oblotu oczyszczającego pszczół powoduje głód w rodzinie, możliwość zanieczyszczenia kałem gniazd i opóźniony rozwój wiosenny. Temperatura powietrza jest na tyle niesprzyjająca, że uniemożliwia dokonanie przeglądu rodzin i ścieśniania gniazd pszczelich.

Należy chronić rodziny przez ich dokarmianie. Najlepiej ciastem wykonanym z cukru pudru, drożdży z dodatkiem mleka. Na 1,5 kg cukru daję jedną kostkę drożdży z niewielką ilością mleka (do odpowiedniej konsystencji) i jedną łyżkę miodu. Tak sporządzone ciasto  kładę na powałkę po wyjęciu jednej beleczki.

W mojej pasiece nawet rodziny silne, dobrze podkarmione zaczynają odczuwać głód powstały w wyniku wyjątkowo niesprzyjającej zimy (brak możliwości oblotu oczyszczającego) i chłodnego przedwiośnia.

Z pewnością inaczej przebiega zimowla w innych rejonach Polski. Na południu jest zawsze cieplej, a sezon pszczelarski rozpoczyna się z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Na północy Polski mieliśmy niesprzyjającą rodzinom pszczelim zimę i mamy przedłużające się zimno na przedwiośniu.

Nawiązując jeszcze do ciasta, którym podkarmia się pszczoły, najlepiej przygotowane ciasto składa się z cukru pudru, miodu i pyłku pszczelego. Na 1 kg cukru pudru dajemy 5 łyżek miodu i 20 dkg pyłku pszczelego. Aby otrzymać ciasto cukrowo-miodowe odpowiedniej konsystencji dodajemy odrobinę mleka. Dostarczone pszczołom składniki pokarmowe zapewnią dobre karmienie matki pszczelej przez pszczoły. Tym samym czerwienie matki. Ze względu na chłodne przedwiośnie 2009 podawanie ciasta cukrowo-miodowego na powałkę ula jest konieczne. Chcemy przecież, aby rozwój rodzin pszczelich przygotował je na wczesne wiosenne pożytki.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Sezon pszczelarski Sezon 2009 Chłodne przedwiośnie