Miód wrzosowy - zbiory

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na Pomorzu wrzosy zaczynają kwitnąć około 15-20 sierpnia. Kwitną od 4 do 5 tygodni. Połowa sierpnia to wiec pora, aby wywieźć pszczoły na wrzosowisko. Znaczne połacie wrzosowisk w tej części kraju znajdują się na terenach bagiennych parku krajobrazowego.


W tym roku po raz pierwszy wywiozłem silne rodziny na wrzosowisko. Nie wiem z jakim efektem, jeśli chodzi o pozyskanie miodu wrzosowego. Nie mam w tym zakresie doświadczenia. Trudno ocenić jak po zbiorach wrzosu rodziny przygotowane będą do zimowli.

Rozpoznawczo w dniu 25.08.2009 wywiozłem dwie rodziny pszczele. Miód wrzosowy warto pozyskać, ze względu na jego walory zdrowotne i lecznicze. Jest on bowiem bogatym źródłem witamin i biopierwiastków. Produkt ten zawiera między innymi witaminy A, B2, B6, C i PP. Ceniony jest ze względu na dużą zawartość żelaza w postaci łatwo przyswajalnej przez organizm. Jego aktywne biologiczne składniki mają działanie moczopędne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jest on skuteczny w schorzeniach nerek, dróg moczowych i gruczołu krokowego. Zalecany szczególnie mężczyznom jako środek profilaktyczny od 40 roku życia. Przyjmowanie miodu wrzosowego wpływa korzystnie na chorych odczuwających trudności z wydalaniem moczu oraz pomocniczo w kamicy nerkowej. Wywiera on ponadto cenne działanie lecznicze, bakteriobójcze i przeciwzapalne w schorzeniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła, jak również w przewlekłym zapaleniu migdałków podniebiennych. Należy również wspomnieć o korzystnym wpływie tego produktu w schorzeniach przewodu pokarmowego. Dzięki zawartości enzymów ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Ze względu na łagodne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wywiera korzystny wpływ w stanach zapalnych żołądka i jelit. Miód wrzosowy zalecany jest także w dnie moczowej i dolegliwościach reumatycznych.
 
Jakie będą efekty w pozyskaniu miodu wrzosowego przekonam się już wkrótce. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja dobrym zbiorom tego cennego miodu. Osobiście stwierdziłem, że skoro nektarowanie wrzosu jest niewielkie, pszczoła oblatuje jednorazowo kwiaty około 15 minut. Wilgotne powietrze i ciepło zwiększa nektarowanie kwiatów wrzosowych i skraca tym czas pracy pszczół podczas zbiorów.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Sezon pszczelarski Sezon 2009 Miód wrzosowy - zbiory