Podsumowanie sezonu 2013

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sezon pszczelarski 2013Warunki atmosferyczne zimą na przełomie lat 2012/2013 nie były korzystne dla rodzin pszczelich. Zima była chłodna, mokra, pochmurna i przedłużała się. Na przeważającym obszarze Polski zanotowaliśmy niższe temperatury o dwa stopnie w porównaniu do trzydziestoletniej normy. Zima trwała od początku grudnia do połowy kwietnia. Najzimniejszym miesiącem był grudzień.

Na wschodzie kraju odchylenia od normy wynosiły 2,5°C na niekorzyść. W dniu 31 marca w Piotrkowie Trybunalskim spadło 30 cm śniegu. Mieliśmy rekordową ilość dni pochmurnych. Na 90 dni kalendarzowej zimy odnotowaliśmy 66 dni pochmurnych. Na Pomorzu do połowy kwietnia zalegał śnieg. W mojej miejscowości pogoda w marcu znacząco odbiegała od normy. W porównaniu do 30-letniej prognozy temperatura najwyższa w ciągu dnia oraz w ciągu nocy była kilkakrotnie niższa. Średnia temperatura najwyższa w ciągu dnia wynosiła 1,45°C, zaś w nocy -4,6°C. Pierwszy oblot pszczół zaobserwowałem 1 marca 2013 roku, przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Zalegający wokół śnieg, temperatura maksymalna w cieniu 4°C i słońce, bez wiatru. Drugi, intensywniejszy oblot nastąpił 5 i 6 marca przy temperaturze 10°C w cieniu i słonecznej pogodzie. Pierwsza połowa kwietnia była chłodna, z zalegającym śniegiem. Druga połowa znacznie cieplejsza. Średnia najwyższa temperatura dnia wyniosła 11°C, średnia najwyższa temperatura nocy wyniosła 3,4°C. W kwietniu w mojej miejscowości było 13 dni słonecznych oraz 9 dni ze słońcem i chmurami. Maj w 2013 roku był korzystny dla rozwoju rodzin pszczelich. Średnia najwyższa temperatura dnia wyniosła 21,1°C, zaś nocy 9,8°C. Dni słonecznych było 13, dni słonecznych z zachmurzeniem również 13. W czerwcu w naszej strefie klimatycznej obserwujemy  ochłodzenie i dużą ilość opadów deszczu w odniesieniu do maja. W roku 2013 czerwiec był ciepły i słoneczny. Było 12 dni słonecznych i 12 dni słonecznych z zachmurzeniami. Aura czerwcowa znacznie przyspieszyła rozwój rodzin pszczelich i umożliwiła dobre nektarowanie kwitnących roślin oraz drzew. Sprzyjało to zbiorom miodu. Lipiec był ciepły i na ogół słoneczny. Charakteryzował się małą ilością opadów. Średnia, najwyższa temperatura dnia wyniosła 22,5°C, zaś nocy 14,4°C. W lipcu zanotowano 6 dni w pełnym słońcu oraz 16 dni słonecznych z zachmurzeniem. 

Warunki atmosferyczne zimą 2012/2013 roku oraz inne przyczyny spowodowały duże ubytki rodzin pszczelich w Rejonowym Kole Pszczelarskim. Niektórzy pszczelarze utracili 100% rodzin pszczelich. W mojej pasiece czynnikiem niesprzyjającym był hałas spowodowany cięciem drewna w okresie zimowym. Odgłosy pilarek spowodowały zaperzenie rodzin pszczelich. Długotrwała zima i hałas, to główne przyczyny padnięcia wielu rodzin pszczelich w mojej pasiece. Utraciłem 60% rodzin pszczelich. Pozostałe przy życiu rodziny doszły do dużej siły i zebrały dość dużo miodu. Średnio z jednej rodziny zebrałem 38,5 kg miodu w sezonie pszczelarskim 2013. Drzewa lipowe dobrze nektarowały. Większe były zbiory miodu lipowego. Wyjątkowo obficie nektarowała gryka tego roku. Z gryki pszczelarze uzyskiwali nawet do 30 kg miodu z rodziny. Charakterystyczne minionej zimy było to, że w padniętych rodzinach, na dnie dennicy pozostał niewielki osyp pszczół, a zapasy pokarmu były bardzo dobre. Pszczoły wylatywały z uli i pozostawały na śniegu. W roku 2013 późna wiosna i lato były korzystne dla zbiorów miodu. Ogólne zbiory były jednak mniejsze z powodu dużych ubytków rodzin pszczelich po zimie. Ogółem w mojej pasiece odnotowałem mniejsze zbiory o 50% w stosunku do poprzedniego sezonu 2012.