Ostrożnie z lekami dla pszczół

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

leki dla pszczółOd kilku lat lekiem znanym i stosowanym powszechnie przeciwko warrozie był Apiwarol. Ostatnio jednak pszczelarze odchodzą od stosowania tego leku. Dlaczego? Głównie ma to związek z przeprowadzonymi najnowszymi badaniami dotyczącymi wpływu amitrazy na organizm ludzki. Badania wykazały bowiem, że spożycie dawki amitrazy powyżej 0,02 miligrama/kg masy ciała jest szkodliwe dla dorosłego człowieka. Dla człowieka ważącego 100kg dopuszcza się 1 miligram amitrazy.

Dla dziecka ważącego 25 kg dopuszcza się  tylko 0,25 miligrama. Na skutek zwalczania pasożytów warzyw, owoców substancja ta może być w gruszce, jabłku, kapuście, marchwi, a także w miodzie. Dziecko, które zjadło gruszkę z zawartością amitrazy może być po spożyciu zatrute.

W 2003 roku w Turcji zanotowano groźny wzrost zatruć amitrazą u dzieci. Groźne objawy u dzieci wystąpiły już po około 30-120 minutach od spożycia zatrutej żywności. Początkowymi objawami zatrucia są zaburzenia świadomości, zawroty głowy, wymioty, dezorientacja, zwężenie lub rozszerzenie źrenic, obniżenie ciśnienia tętniczego, bradykardia, przyspieszenie oddechu, hipotermia i inne uogólniane reakcje organizmu. Przeprowadzone badania dowiodły, że człowiek jest 10 razy bardziej wrażliwy na amitrazę od najbardziej wrażliwego zwierzęcia. Stosując Apiwarol pamiętamy o założeniu maseczki, aby nie wdychać oparów spalonej tabletki.

Jako osoby trudniące się pszczelarstwem w szczególności powinniśmy zadbać o zdrowie ludzi  kupujących nasze produkty. Nie możemy także dopuścić, aby amitraza przenikała do miodu i innych produktów pszczelich podczas zwalczania warrozy. Wprawdzie określony jest okres aktywności stosowanych środków (trzech miesięcy), niemniej jednak śladowe ilości amitrazy mogą pozostawać w produktach pszczelich po okresie karencji. Stosujmy więc te środki bardzo ostrożnie w okresie jesieni, kiedy nie ma zbiorów produktów pszczelich.

Wielu pszczelarzy odchodzi obecnie od stosowania środków do zwalczania warrozy zawierających amitrazę. Stosują leki do pasieki ekologicznej. Leki te nie stwarzają bowiem żadnego zagrożenia toksykologicznego. Można je stosować o każdej porze roku bez ograniczeń. Być może są one mniej skuteczne w zwalczaniu warrozy ale za to bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Takim lekarstwem ekologicznym jest obecnie ApiLife Var, który powstał na bazie połączenia tymolu, olejku eukaliptusowego, kamfory i mentolu. Wszystkie te składniki są w 100% bezpieczne dla pszczelarza, pszczół i produktów pszczelich.

Badania wykazały, że stosowanie w pasiece tego samego leku chemicznego przez kilka lat powoduje uodpornienie się na ten lek Varroa Destructor w 20-25%. Jest to jeszcze  jeden powód, aby zrezygnować ze stosowania amitrazy i innych środków chemicznych do zwalczania tego pasożyta i stosowania środków roślinnych czystych ekologicznie.

Osobiście odchodzę od stosowania Apiwarolu w mojej pasiece. W sezonie 2012 stosować będę leki do pasieki ekologicznej. Chcę mieć pewność, że miód z mojej pasieki będzie w 100% ekologicznie czysty.