Zimowanie pszczół

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

zimowanie pszczółZimowanie pszczół to potrzeba pokonania przez rodziny wielu barier związanych z niskimi temperaturami i zawilgoceniem. Niskie temperatury zimą i zmieniająca się pogoda powodują potrzebę odprowadzania pary wodnej z ula i dopływ świeżego powietrza do ula. W ulu następuje wymiana powietrza w ramach mechanizmu dyfuzji. Mechanizm ten został opisany w pracy M.W. Bronisza (2009,2010).

W wyniku dyfuzji wilgotne powietrze wydostaje się z kłębu zimowego pszczół, do tzw. bocznych i górnych mat ocieplających i po ich przeniknięciu przedostaje się pod daszek. Para zostaje więc usunięta z ula wraz ze strumieniem wywołanym mechanizmem konwencji. Należy pamiętać, że kłąb zimujących pszczół jest generatorem ciepła. Pszczoły w środku kłębu utrzymują temperaturę 25°C. Tam przebywa matka pszczela.

W okresie zimy należy zapewnić pszczołom przez wylotek i otwory w ulu dopływ świeżego powietrza. Przepływ przez ul świeżego powietrza jest niezbędny do usuwania z niego pary wodnej powstającej tam w wyniku zmiany temperatur. Niektóre źródła podają, że należy zapewnić każdej rodzinie pszczelej w czasie zimy przepływ przez ul 3m3 powietrza na dobę. Taki duży przepływ powietrza może jednak prowadzić do powstania przeciągu w ulu, który jest niekorzystny dla pszczół. Aby mogła odbywać się w ulu pełna wymiana powietrza należy pozostawić na zimę wyloty od 5 do 10 cm2. Zależy to od siły rodziny i typu ula.

Skoro nie zapewnimy pszczołom dobrych warunków wymiany powietrza dochodzić będzie do wykraplania się wody na plastrach i do ich pleśnienia. Wilgoć w ulu i pleśń sprzyjają rozwojowi grzybów w ulu i innych chorób bakteryjnych, w tym nozemy. Silne rodziny pszczele przeciwdziałają zawilgoceniom w ulu. Zimujący kłąb pszczół jest elastyczny i reaguje na zmiany pogody - wilgotność powietrza, temperaturę. Kłąb pszczół zwiększa się lub zmniejsza w czasie zimowli i tym reguluje temperaturę i wilgotność zarówno w kłębie jak i w całym gnieździe ula.

Na zimę więc należy zapewnić rodzinom dostatecznie duże otwory wylotka, dobre ocieplenie ula. Przy większych otworach wylotka następuje co prawda większe zużycie zapasów pokarmu, ale i tak  to się opłaca w ostatecznym bilansie dotyczącym kondycji pszczół po zimowli. Niezmiernie istotne jest, aby w czasie zimy pszczoły nie były niepokojone przez hałasy, zwierzęta i pszczelarza.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Pasieka Zimowanie pszczół