Zasłużony dla pszczelarstwa

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

IBRAMiędzynarodowa organizacja pszczelarska International Bee Research Association (IBRA) obchodziła 50-lecie istnienia. Z tej okazji za szczególnie wyróżniającą się działalność i osiągnięcia naukowe przyznała profesorowi Jerzemu Woyke honorowe członkostwo. Profesor jest autorem 68 oryginalnych publikacji. Udowodnił, że trutnie mogą rozwijać się również z jaj zapłodnionych. Opisał różnice narządów rozrodczych i plemników występujące u trutni zwykłych i powstałych z jaj zapłodnionych.

Jego prace wyjaśniły także przyczyny powstawania czerwiu rozstrzelonego w wyniku ginięcia 50% larw. Odkrył substancję powodującą kanibalizm u pszczół. Udowodnił wielokrotną kopulację matki pszczelej, opracował metody sztucznego unasienniania matki pszczelej. Dowiódł istnienia ujemnej korelacji między wiekiem larw przekładanych do wychowu, a jakością wychowanych matek pszczelich. Lepsze jakościowo matki uzyskamy z larw kilkugodzinnych. Opisał interesujące zjawisko zwiększenia ilości pokarmu podawanego wszystkim larwom w rodzinie pszczelej zaraz po jej osieroceniu. W kilku artykułach opublikował badania dotyczące biologii groźnego pasożyta pszczół Tropilaelaps clareae i opracował metody jego zwalczania bez użycia środków chemicznych. Odkrycia te pozwoliły uratować pszczołę miodną w Azji południowo-wschodniej. Dzięki temu znacznie wzrosła produkcja miodu w Tajlandii i Wietnamie. To tylko część osiągnięć profesora Jerzego Woyke.

Honorowe członkostwo prestiżowej, międzynarodowej organizacji pszczelarskiej IBRA, jest wyróżnieniem za dorobek naukowy i osiągnięcia badawcze profesora, za znaczący wkład w rozwój pszczelarstwa na świecie. Życzę wielu jeszcze osiągnięć naukowych panu profesorowi Jerzemu Woyke.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Miód Pszczelarstwo Zasłużony dla pszczelarstwa