Nowe zagrożenia rodzin pszczelich

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

szerszeńWe współczesnym świecie pojawiają się  wciąż nowe zagrożenia dla rodzin pszczelich. Nowe odmiany wirusów, choroby bakteryjne i roztocza wyniszczają rodziny pszczele na skalę masową. Do tego dochodzą nowe, kolejne zagrożenia rodzin pszczelich. Takim zagrożeniem jest pasożytująca na pszczole miodnej muchówka Apocephalus borealis oraz azjatycki szerszeń atakujący pszczoły we Francji.

Owady Apocephalus borealis podobne są do muszek owocówek. Najczęściej żywią się zgniłą materią organiczną. Dotychczas pasożytowały na trzmielach i osach na terenie Ameryki Południowej. Ostatnio owad ten wykazuje pasożytniczą aktywność względem pszczoły miodnej.  W okolicach San Francisco i Kalifornii odnotowano aktywność muszki pasożytującej na pszczołach. Stwierdzono tam dwie silnie zarażone rodziny. W próbkach pszczół z pasieki wędrownej wykryto kwas nukleinowy muszki. Okazuje się, że samice muszek wkrótce po umieszczeniu ich w pobliżu pasieki wykryły obecność pszczół i na odwłokach pszczół składały jaja. Po siedmiu dniach larwy muszki opuszczały odwłoki pszczele, wgryzając się między głową a tułowiem martwej pszczoły. Z jednego odwłoku pszczelego wygryzało się 13 larw. Po 28 dniach od przepoczwarzenia ukazywały się dorosłe owady. Na skutek inwazji muszki, we wrześniu notowano znaczny spadek liczby pszczół. W listopadzie larwy stwierdzono u 38% pszczół. Pszczoły porażone opuszczały ule nocą i gromadziły się przy źródłach światła. Pszczoły takie miały zachwianą równowagę i następnego dnia zamierały.

Naukowcy dostrzegli i opisali po raz pierwszy Apocephalus borealis jako pasożyta pszczoły miodnej, do tego wywołującego objawy zgodne z zespołem CCD. Stwierdzili, że dotąd nie obserwowano tak masowej inwazji tego pasożyta na pszczole miodnej.

Kolejnym nowym zagrożeniem dla pszczoły miodnej jest azjatycki szerszeń Vespa velutina var nigrithorax. Szerszeń ten może stanowić duże zagrożenie dla pszczoły miodnej w Europie. Obszar jego występowania w Europie szybko przybrał nieprawdopodobne rozmiary. Gnieździ się w pobliżu pól, ogrodów i sadów, w lasach i parkach miejskich. Szerszeń ten dobrze zadomowił się w ciepłym klimacie na południu Francji. W swojej ojczyźnie, na Tajwanie i w Hongkongu buduje gniazda, w których bytuje do 20 tyś osobników. Jeden szerszeń może w ciągu godziny zabić 10 pszczół, a chmara szerszeni opróżnia ul z pszczół w ciągu dwóch tygodni.

Pszczoły azjatyckie lepiej dostosowały się do obrony przed tym napastnikiem. Okłębiają szerszenia, wytwarzają temperaturę do 45°C, w której szerszeń ginie na skutek przegrzania. Takich właściwości obronnych nie wypracowały pszczoły europejskie. Stąd ataki tych szerszeni na pszczoły europejskie zdarzają się częściej i są bardziej okrutne. We Francji każdego roku szerszeń azjatycki opanowuje kolejne, nowe tereny po 100-150 km. Klimat na południu Francji temu sprzyja. Angielscy fachowcy zakładają, że w najbliższym czasie szerszeń azjatycki przemieści się przez kanał La Manche i dotrze na południowe wybrzeże Anglii. Ten drapieżnik przemieszczając się unicestwi także tysiące dzikich pszczół, trzmieli i innych dziko żyjących owadów. Szerszenie azjatyckie przed zimą napadają na ule i niszczą całe rodziny pszczele. Ich robotnice nie różnią się wielkością od pszczoły miodnej. Stąd zabezpieczenie wylotków kratami odgrodowymi przez inwazją tych szerszeni jest nieskuteczne. Należy mieć nadzieję, że klimat w Polsce uniemożliwi inwazję szerszeni azjatyckich na nasze terytorium. Dodać należy, że szerszeń azjatycki dotarł do Francji w 2004 roku. Przypłynął do Bordeaux w kontenerze okrętowym z Chin. Od tego czasu może stać się w Europie jednym z najskuteczniejszych szkodników rodzin pszczelich i owadów żyjących w środowisku naturalnym Europy.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Nowe zagrożenia rodzin pszczelich