Pyłek pszczeli, a siła rodzin pszczelich

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

pyłek pszczeliWpływ pyłku pszczelego na kondycję rodzin pszczelich. Dobre przezimowanie pszczół i szybki rozwój wiosenny rodzin pszczelich oraz rozwój letni zależą w dużej mierze od ilości zgromadzonego w gnieździe pyłku i od jego jakości. Odżywcza wartość pyłku zależy bezpośrednio od zawartego w nim białka surowego. Niektóre rośliny dostarczają pszczołom pyłek bardzo ubogi w białko.

Spożywany przez pszczoły ubogi w białko pyłek kwiatowy powoduje niedożywienie larw, a co za tym idzie, rodzą się pokolenia pszczół wykazujące małą żywotność, mające zmniejszone zdolności do produkcji mleczka. Kondycja rodzin pszczelich jest niska. Nie są one przygotowane do zbiorów nektaru na wiosnę. Niezbędne więc staje się zapewnienie rodzinom pszczelim dobrej jakości pyłku zawierającego dużą ilość białka surowego. Z tych względów na podkreślenie zasługuje fakt, że zawartość białka w pyłkach różnych gatunków roślin waha się od 6 do około 38%, zaś tłuszczu od 2 do 20%. Do złej jakości pyłków należą te, które zawierają poniżej 20% białka surowego, m.in. pyłek z gryki, wierzbówki, słonecznika, jagody amerykańskiej, kukurydzy, wierzby płaczącej, mniszka, ostu. Do grupy pyłków średniej jakości zawierających od 20 do 24% białka surowego, należą m.in. pyłki z rzepaku i wierzby. Do grupy dobrych pyłków, zawierających od 25 do 29% białka surowego, należą m.in. pyłki: migdałowców, koniczyny białej i gruszy. Natomiast do najlepszych, które zawierają od 30 do 36% białka surowego, należy np. pyłek łubinu.

Niekorzystnym pyłkiem obniżającym kondycję rodzin pszczelich i ich dobrą zimowlę jest pyłek z gryki, który zawiera tylko 11% surowego białka. Z tych względów chcąc zapobiec osłabieniu rodzin pszczelich należy zabrać rodziny z gryki tuż po zakończeniu nektarowania. Dzięki temu umożliwimy pszczołom zbieranie innego, bardziej pożywnego pyłku i lepsze przygotowanie do zimowli.

Zadbajmy więc o to, aby w pobliżu naszej pasieki znajdowały się rośliny dostarczające pyłek wysokiej jakości. Pszczoły będące w dobrej kondycji lepiej zwalczą choroby i zbiorą więcej nektaru w trakcie trwania sezonu.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Pyłek pszczeli, a siła rodzin pszczelich